Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
پلاتین

 

 

یکی از محبوب ترین فلزاتی که برای ساخت حلقه های نامزدی و عروسی مورد استفاده قرار می گیرد پلاتین است.

درخشندگی پلاتین هرگز از بین نمی رود و به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد و همانند الماس همواره درخشنده است.

پلاتین از سال 1780 توسط لویی شانزدهم در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت و استفاده از این فلز در جواهرات از این دوره رواج یافت. این فلز به دلیل دوام بالا، زیبایی و درخشندگی بسیار زیاد مورد استفاده پادشاهان قرار گرفت. پلاتین به دلیل دوام بالایی که دارد یک نماد ماندگار برای عشق واقعی و جاودانگی و بقا به شمار می رود.

همانگونه که در قبل هم به این موضوع اشاره کردیم، پلاتین دارای دوام بسیار بالایی است و این امر باعث انتخاب این فلز به عنوان پایه برای الماس و سنگ های جواهر گرانبها شده است. از آنجایی که پلاتین بدون هیچ گونه آبکاری و به طور طبیعی سفید رنگ و درخشنده است برای ساخت حلقه و سایر جواهرات استفاده می شود و جواهرات ساخته شده از پلاتین یکی از کمیاب ترین جواهرات به شمار می رود.

پلاتین به نسبت طلا از درصد خلوص بالاتری برخوردار است. در واقع در جواهرات ساخته شده از پلاتین، 95 در صد پلاتین و 5 درصد فلزاتی دیگر مانند ایریدیم، پالادیم، روتنیم و سایر آلیاژها وجود دارد و این درصد بالای خلوص باعث ضد حساسیت بودن این فلز شده است بنابراین مناسب کسانی است که دارای پوست حساس می باشند. پلاتین علارغم استقامت بالا، بسیار انعطاف پذیر است و به همین دلیل برای ساخت طرح های پیچیده و ظریف کاری های بیشتر بسیار مناسب تر از طلا می باشد.

 

 

این فلز هدایت کننده گرما و الکتریسیته می باشد ولی اندازه آن نصف فلز نقره می باشد. قابلیت انبساط و نرمی این فلز هم طراز مس می باشد به همین دلیل به عنوان جوهر با پالادیم و مس آلیاژ می شود و برای سختی بیشتر با ایریدیم ترکیب می شود.

جواهرات پلاتینی بسیار محکم و انعطاف پذیر هستند و این دو ویژگی آن را برای استفاده روزانه ایده آل ساخته است. این جواهرات همانند جواهرات ساخته شده با فلزات دیگر نیز ممکن است خراشیده شوند اما آسیبی به آن نمی رسد و وزن و درخشندگی خود را از دست نمی دهند.

روش تمیز کردن و نگهداری این فلز منحصر به فرد بسیار آسان است و شما به راحتی می توانید جواهرات خود را تمیز کنید.

برای این کار لازم است خیلی راخت جواهرات پلاتینی خود را درون آب گرم و صابون قرار دهید و در آخر با دستمالی نرم روی آن بکشید تا درخشش اولیه خود را بدست آورد.

جواهرات پلاتینی خود را در محفظه جداگانه و به دور از سایر جواهرات نگهداری کنید تا بر اثر تماس باعث خراش و یا کدر شدن آن نشود. از تماس با مواد شوینده و سایر مواد شیمیایی به شدت خودداری نمایید.

اگر زیور ساخته شده از پلاتین شما نیاز به تعمیر دارد به این نکته توجه داشته باشید که باید از ابزار پلاتینی برای تعمیر استفاده شود زیرا بقیه فلز ها می توانند به آن آسیب برسانند.

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید