Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
سنگ مرجان

 

 

 

مرجان های گران بها، مرجان های طبیعی و قیمتی از جنسی شبیه به سنگ هستند. این مرجان ها در دریاهای عمیق و یا در دریاچه هایی که بستر سنگی دارند وهمچنین در محیط های تاریک که عمق 500 فوت دارند مانند غارها تشکیل می شوند.

مرجان ها توسط آبزیان بسیار کوچک به نام پولیپ مرجانی، به آرامی ساخته می شوند به طوری که به اندازه یک میلیمتر در سال رشد می کنند. سنگ های مرجان موجود، در انواع روبروم کورالیوم و گونه های بسیار رنگی، از صورتی تا قرمز هستند. این نوع از مرجان ها، مرجان اصیل یا نوبل شناخته می شود که یکی از محبوب ترین ها برای جواهرات به شمار می رود.

مرجان ها هم مانند سنگ های قیمتی، از مواد ارگانیک تشکیل شده است به همین دلیل بسیار سخت و با دوام نیست. اندازه سختی این مرجان ها  3 تا 4 است و همین نکته باعث تمایز بین این سنگ ها و سنگ های مشابه می شود.

امروزه اکثر مرجان های گران بها از دریای مدیترانه غربی، مخصوصا از ساردینیا استخراج می شود. از خواستگاه های دیگر مرجان می توان به دریای سرخ، خلیج بیسکای، مجمع الجزایر مالزی، جزایر میدوی، ژاپن، تایوان، استرالیا و جزایر هاوایی اشاره کرد که بهترین مرجان ها، مرجان های هاوایی، ساحل ژاپن، دریای مدیترانه و دریای سرخ به عنوان بهترین مرجان ها شناخته می شود.

 

انواع رنگی سنگ مرجان

این سنگ ها دارای طیف رنگی وسیعی از رنگ قرمز مایل به صورتی، قرمز روشن تا رنگ ماهی سالمون (مرجان مامو) ، قرمز متوسط (مرجان ساردگنا) تا قرمز تیره اقیانوسی (مرجان مورو) هستند.

معمولا رنگ مرجان ها پس از تشکیل شدن به مرور کمرنگ و محو می شوند. یکی از مرجان هایی که مطلوب ترین و یکنواخت ترین رنگ را دارد، مرجان نوبل می باشد که می تواند رگه ها و یا نقاط سفید تا قرمز مایل به صورتی (مرجان پوست فرشته ای) نیز داشته باشد.

مرجان ها می توانند به رنگ های طلایی، سفید، سیاه و آبی نیز باشند. مرجان های طلایی هاوایی اثر چشم گربه ای دارند و بسیار مطلوب و بسیار نادر هستند.

سنگ های آمولیت، سنگ کهربا، سنگ موسی یا کهربای سیاه شناخته شده ترین سنگ ها هستند که از نظر ظاهری و رنگ، شباهت بسیاری به سنگ مرجانی دارد.

افسانه ها و قدرت شفا بخشی سنگ مرجان

از آغاز هزاره اول، این سنگ به عنوان جواهری با قدرت اسرار آمیز و مقدس، شناخته شد.

 فرانسوی ها اغلب از این جواهر برای تزئین کلاه و سلاح های خود استفاده می کردند تا این سنگ از آنها محافظت کند.

مصریان دوران باستان نیز به منظور حفاظت از ارواح مردگان خود در برابر ارواح شیطانی، در مقبره ها از سنگ مرجان استفاده می کردند زیرا اعتقاد داشتند که سنگ مرجان حاوی خون الهی است.

رومیان هم از شاخه های مرجان گردن آویز می ساختند و بر گردن کودکان خود می انداختند تا آنها را از خطر حفظ نمایند.

مردم ایتالیا، در اوایل قرن بیستم از مرجان برای محافظت از چشم بد و برای ناباروری استفاده می کردند.

سنگ مرجان به دلیل درخشش بسیار و قابلیت رنگ پذیری زیاد و دائمی، از زمان های دور برای جواهرات تزئینی و زیورآلات استفاده می شدند.

این مرجان ها اغلب به صورت مهره در جواهرات رشته ای مانند گردنبند و دستبند استفاده می شوند و همچنین گاهی اوقات از اشکال نا هموار و شاخه ای برای گردنبند استفاده می کنند.

حکاکی به شکل گنبندی و گل و انواع اشکال زینتی برای ساخت گیره سر، آویز و گل سینه استفاده می شوند.

این سنگ های مرجانی زیبا برای حلقه ها که هر روز مورد استفاده قرار می گیرد توصیه نمی شود اما اگر به درستی از آنها استفاده شود به عنوان حلقه نیز می توان استفاده کرد.

مرجان ها نسبت به اسید و حرارت بسیار حساس هستند و رنگ آن نیز با سایش و استفاده مداوم کم رنگ می شود.

برای جلوگیری از کمرنگ شدن رنگ مرجان ها، از قرار گرفتن این سنگ در معرض نور مستقیم خورشید و تغییر دمای شدید برای مدت زمان طولانی خود داری کنید. از استفاده مستقیم شوینده های خانگی مانند سفید کننده ها یا اسید و یا عطرها و اسپری ها در هنگام پوشیدن مرجان ها اجتناب کنید.

شما می توانید مرجان را با یک دستمال نرم و شوینده های ملایم تمیز کنید و با آب هم دما با دمای محیط خوب آب کشی نمایید.

برای جلوگیری از خراشیدگی این سنگ های زیبا در هنگام فعالیت ها سنگین آنها را در بیاورید و در جایی جدا از جواهرات دیگر بر روی دستمالی نرم نگهداری کنید.

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید