Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
سنگ اونیکس

 

 

 

اونیکس نوعی عقیق سفید و سیاه می باشد و شما نباید این سنگ را با اونیکس مرمر که سنگ آهک است اشتباه بگیرید. بافت اونیکس موازی و همگن است.

اونیکس ها انواع مختلفی دارند که از نظر رنگ با هم متتفاوت هستند مثلا اونیکس سارد با پایه قهوه ای و سطح رویی سفید، اونیکس کارنلین با پایه قرمز و سطح رویی سفید، و یا اونیکس نیکولو با سطح بالایی بسیار نازک که موجب می شود رنگ مشکی پایه ی آن شبیه به آبی یا خاکستری به نظر برسد. اگر این سنگ به صورت یک رنگ باشد تشخیص آن دشوار است و ممکن است با سنگ عقیق اشتباه گرفته شود زیرا بافت مشابهی دارند.

اونیکس می تواند بسیار شبیه به تورمالین سیاه، الماس سیاه، یشم سیاه و کهربای سیاه نیز باشد.

 

 

نام اونیکس منشاء یونانی دارد و از کلمه اونوکس به معنی ناخن سرچشمه میگیرد. علت این نام گذاری افسانه ای یونانی است که در آن اروس با خباثت ناخن های آفرودیت را در خواب با یک انبر تیز جدا کرد و سپس خدایان ناخن ها را به سنگ تبدیل کردند.

این سنگ زیبا توسط رومیان و یونانیان باستان به عنوان سنگ جواهر قیمتی استفاده می شده است.

سنگ اونیکس به طور کلی در بسیاری از کشورهای سراسر دنیا یافت می شود که می توان از مهمترین مبداء های این سنگ به آرژانتین، برزیل، استرالیا، هندوستان، مکزیک، میانمار، بوتسوانا، ماداگاسکار، سریلانکا، پاکستان، اروگوئه و آمریکا اشاره کرد.

اونیکس ها اغلب مات و کدر هستند و درخشش کمی دارند. به دلیل رنگ این سنگ، معمولا به صورت کروی و گنبندی برش داده می شود.

 

 

ویژگی های متافیزیک و درمانی سنگ اونیکس

این سنگ دارای خواص محافظتی، افزایش نیروی درونی، افزایش اعتماد به نفس و نظم و انضباط ذهنی می باشد. اونیکس می تواند در رفع احساسات منفی، کاهش ترس و اضطراب موثر باشد. این سنگ از نظر فیزیکی برای درمان زخم، تولید نوزاد، بهبود پوست-مو و ناخن و دندان مفید می باشد.

برخی از فرهنگ ها معتقدند که این سنگ قیمتی موجب بدشانسی می شود و در عین حال برخی دیگر این سنگ را دارای خواص جادویی می دانند.

 

 

اونیکس ها یک سنگ قیمتی پر کاربرد در صنعت جواهرسازی می باشد و اغلب در جواهرات آقایان مورد استفاده قرار می گیرد و مناسب زیورهای مردانه می باشد. این سنگ در کنار سنگ های جواهر دیگیر و طلا ترکیب چشم نوازی را می سازد.

در زمان ویکتوریا از این سنگ به عنوان جواهر عزاداری استفاده می کردند و در جواهرات آرت دکو در کنار نقره جلوه ویژه ای به خود گرفت. بزرگترین قطعه از این سنگ، در فرانسه یافت شد که زمان آن به سال 23 بعد از میلاد بر می گردد و در حال حاضر در کتابخانه ملی فرانسه نگهداری می شود.

 

مراقبت و نگهداری از اونیکس

سنگ اونیکس سختی بالایی دارد اما باید در نگهداری آن دقت کنید تا به خوبی حفظ شود. برای تمیز کردن اونیکس از پاک کننده های شیمیایی و بخاردار خودداری کنید. همچنین از شوینده های قوی خانگی برای شست و شوی اونیکس ها استفاده نکنید.

این سنگ قیمتی را با کف و اسفنج خیس بشویید و سپس با آب گرم آبکشی کنید تا کف از سطح آن به خوبی پاک شود.

 

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید