Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
تشخیص سنگ جواهر اصل از تقلبی 2

 

 

ممکن است شما نتوانید در نگاه اول سنگ جواهر اصل را از سنگ تقلبی تشخیص دهید بنابراین لازم است که شما کارهایی بیش از نگاه کردن انجام دهید تا بتوانید متوجه این تفاوت شوید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که در سنگ های تقلبی تقریبا همه چیز شبیه سنگ اصلی می باشد حتی در ساختار شیمیایی، اما مشکل این است که این سنگ ها را به عنوان اصل می فروشند و این کار کلاه برداری است. بنابراین مهم است که بتوانید سنگ اصل را از تقلبی تشخیص دهید. معمولا سنگ های تقلبی، سنگ های قیمتی مصنوعی هستند یعنی در آزمایشگاه به عنوان جایگزین برای سنگ اصلی ساخته می شوند. بعضی از سنگ ها کاملا مشخص هستند که تقلبی هستند واز جنس پلاستیک هستند بنابراین راحت تر قابل تشخیص هستند.

یکی دیگر از نکاتی که باید بدانید سنگ های قیمتی اصل طبیعی هستند و به همین دلیل ممکن است دارای درز و شکاف هایی باشد در حالی که سنگ های مصنوعی کاملا بی نقص هستند. همچنین سنگ های مصنوعی از درخشش بیشتری نسبت به سنگ های اصل برخوردار است زیرا سنگ های اصلی در در محیط طبیعی خود کمی فرسایش پیدا می کنند.

یکی از راه هایی که شما می توانید به آسانی تشخیص دهید که سنگ اصل است یا نه، وزن آن می باشد. سنگ های مصنوعی از چگالی بیشتری به نسبت سنگ اصلی برخوردار است و در نتیجه وزن بیشتری دارد.

سنگ های مصنوعی کم ارزش تر هستند زیرا در آزمایشگاه ساخته می شوند بنابراین ارزانتر هستند اما سنگ های اصلی چون در ساخته می شود محدود و تقریبا نایاب هستند، بنابراین قیمت بیشتری دارند. اگر قیمت پایینی دیدید فکر نکنید که آن یک سنگ واقعی است. به جز قیمت کم و وزن بالا فاکتر های زیادی وجود دارد که میتوانید مطمعن شوید سنگ خریداری شده اصل است یا نه.

 

یاقوت سرخ

یکی از سنگ های قیمتی یاقوت می باشد که راه های زیادی برای تشخیص اصالت آن وجود دارد. یکی از این راه ها تشخیص از روی رنگ است. یاقوت های اصل رنگ روشن تری نسبت به یاقوت های تقلبی دارد و معمولا به رنگ قرمز روشن است. اگر سنگ یاقوتی دیدید که تیره است سریعا نتیجه نگیرید که تقلبی است زیرا ممکن است سنگ دیگری مانند لعل باشد، زیرا لعل ها شباهت بسیاری به یاقوت ها دارند اما رنگشان تیره تر است. علاوه بر رنگ یکی دیگر از تشخیص اصل بودن یاقوت ها این است که با ناخن یا یک سکه بر روی سنگ بکشید، اگر خش برداشت احتمالا تقلبی می باشد زیرا یاقوت ها به مقاوم بودن معروف است و نباید خش بردارند.

 

 

یاقوت کبود

یاقوت های کبود از نظر سختی در درجه دوم بعد از الماس ها قرار دارند بنابراین به راحتی می توانید همان نوع تست که بر روی یاقوت سرخ انجام دادید را روی آن پیاده کنید.

یاقوت کبود واقعی به رنگ آبی پر رنگ است و وقتی آن را زیر نور حرکت می دهید نباید را انعکاس دهد وباید دقیقا همان نور اصلی را منعکس کند. یاقوت های کبود غیر اصل از نمونه اصلی رنگ روشن تری دارد و درخشان تر است.

یکی دیگر از راه های تشخیص وجود خراش و درز بر روی یاقوت کبود اصل است که امری طبیعی است پس بی عیب و نقص بودن سنگ مورد نظر شما خبر از تقلبی بودن می دهد.

 

 

زمرد سبز

تشخیص اصل بودن زمرد نسبت به سنگ های دیگر کمی سخت تر است. این سنگ در صورت اصل بودن دارای خط و خش و عیب و نقص است پس بر روی آن به دنبال سطوح نا هموار، حفره و خراشیدگی بگردید.

 

 

سنگ های زمرد کلمبیا رنگی سبز- آبی دارند و دارای هاله ای سبز مایل به زرد هستند در صورتی که زمردهای تقلبی رنگی کاملا سبز دارند. اگر سنگ زمردی به رنگ سبز روشن بود احتمالا تقلبی است.

 

 

سنگ آمتیس

یکی دیگر از سنگ ها که از محبوبیت بالایی برخوردار است، آمتیس می باشد. آمتیس ها معمولا تقلبی نیستن زیرا قیمت بالایی ندارند اما ممکن است نمونه تقلبی این سنگ در بازار موجود باشد پس باید تفاوت تقلبی و اصل را بدانید.

یکی از راه های تشخیص همان راه تشخیص اصالت مروارید از طریق دمای سنگ می باشد که در مقاله تشخیص سنگ جواهر اصل از تقلبی 2 به آن اشاره کرده بودیم. به این صورت که آمتیس را قبل از اینکه شخص دیگری به آن دست بزند در دست بگیرید. خنکی سنگ باید تا چند ثانیه باقی بماند و بعد از چند ثانیه دمای دست را به خود بگیرد.

راه دیگر تست سختی آمتیس است. آمتیس ها سختی بالایی دارند و به سختی بر روی آن خراش ایجاد می شود، همچنین شما می توانید آمتیس را بر روی یک تکه شیشه بکشید، اگر توانستید بر روی شیشه خط بیندازید آن سنگ اصل می باشد. خطی که آمتیس بر روی شیشه می اندازد سفید می باشد.

 

 

 

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید