Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
تشخیص سنگ جواهر اصل از تقلبی 1

 

 

ممکن است شما نتوانید در نگاه اول سنگ جواهر اصل را از سنگ تقلبی تشخیص دهید بنابراین لازم است که شما کارهایی بیش از نگاه کردن انجام دهید تا بتوانید متوجه این تفاوت شوید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که در سنگ های تقلبی تقریبا همه چیز شبیه سنگ اصلی می باشد حتی در ساختار شیمیایی، اما مشکل این است که این سنگ ها را به عنوان اصل می فروشند و این کار کلاه برداری است. بنابراین مهم است که بتوانید سنگ اصل را از تقلبی تشخیص دهید. معمولا سنگ های تقلبی، سنگ های قیمتی مصنوعی هستند یعنی در آزمایشگاه به عنوان جایگزین برای سنگ اصلی ساخته می شوند. بعضی از سنگ ها کاملا مشخص هستند که تقلبی هستند واز جنس پلاستیک هستند بنابراین راحت تر قابل تشخیص هستند.

یکی دیگر از نکاتی که باید بدانید سنگ های قیمتی اصل طبیعی هستند و به همین دلیل ممکن است دارای درز و شکاف هایی باشد در حالی که سنگ های مصنوعی کاملا بی نقص هستند. همچنین سنگ های مصنوعی از درخشش بیشتری نسبت به سنگ های اصل برخوردار است زیرا سنگ های اصلی در در محیط طبیعی خود کمی فرسایش پیدا می کنند.

یکی از راه هایی که شما می توانید به آسانی تشخیص دهید که سنگ اصل است یا نه، وزن آن می باشد. سنگ های مصنوعی از چگالی بیشتری به نسبت سنگ اصلی برخوردار است و در نتیجه وزن بیشتری دارد.

سنگ های مصنوعی کم ارزش تر هستند زیرا در آزمایشگاه ساخته می شوند بنابراین ارزانتر هستند اما سنگ های اصلی چون در ساخته می شود محدود و تقریبا نایاب هستند، بنابراین قیمت بیشتری دارند. اگر قیمت پایینی دیدید فکر نکنید که آن یک سنگ واقعی است. به جز قیمت کم و وزن بالا فاکتر های زیادی وجود دارد که میتوانید مطمعن شوید سنگ خریداری شده اصل است یا نه.

 

مروارید

شاید شما هم روش قدیمی تشخیص مروارید اصل را شنیده باشید. مثلا مروارید را روی زبان خود قرار دهید و آن را به به پشت دندان ها بکشید. مروارید های اصل و طبیعی حس ریگ یا شن را در دهان تداعی می کنند زیرا در واقع از این جنس هستند اما نمونه های تقلبی نرم تر هستند. اگر نمیخواهید این روش ساده را امتحان کنید میتوانید با ناخن بر روی سطح مروارید بکشید و به دنبال سطح خشن و ساینده بگردید و باید همان حس شن و ریگ برای شما تداعی شود.

یک روش قابل توجه دیگر برای تشخیص مروارید واقعی تست دما می باشد. به این صورت که مروارید را در دستتان بگیرید و ببینید چه حسی بر روی پوست شما ایجاد می کند. مروارید واقعی باید در لحظه اول برخورد با دست شما تا چند ثانیه از پوست شما خنک تر باشد و پس از چند ثانیه کمی گرم شود مانند سنگ مرمر که اول بسیار خنک است و پس از برخورد بدن خنکی خود را از دست داده و دمای بدن را می گیرد. در پلاستیک و شیشه به این صورت تغییر دما ایجاد نمی شود و از همان ابتدا دمای بدن را میگیرد. برای تست تشخیص دما این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از شما مروارید دردستان شخص دیگری نباشد.

 

 

الماس

برای تشخیص اصل از تقلبی روش های زیادی وجود دارد که اصلی ترین آن برش شیشه توسط الماس است. یک الماس واقعی می تواند شیشه را به راحتی ببرد اما الماس تقلبی نه... اگر برای تست شیشه در اختیار ندارید نگران نباشید راه های دیگری برای تشخیص وجود دارد.

شما می توانید برای این کار دهان خود را روی الماس قرار دهید و بر روی الماس بدمید یا اصطلاحا ها کنید. اگر بخار روی آن سریع از بین رفت الماس اصل است اما اگر تا چندید ثانیه باقی موند الماس تقلبی است به طوری که اگر چندین بار این کار را بکنید نفس شما بر روی الماس تقلبی متراکم می شود و از بین نمی رود.

اگر الماس مورد نظرتان بر روی انگشتر و گوشواره کار نشده باشد، برای تشخیص اصل بودن می توانید به انعکاس نور آن توجه کنید. الماس اصل می تواند نور تابیده شده به خود را منعکس می کند. استفاده از این ویژگی برای تشخیص سنگ ها کار سختی است زیرا درخشندگی یکی از ویژگی فیزیکی سنگ هاست. اما اگر می توانید به درستی این انعکاس را تشخیص دهید میتوانید بگویید آن الماس اصل است یا نه.

راه دیگر این است که الماس را در روزنامه بپیچید، اگر توانستید متن روزنامه را از روی سنگ بخوانید و یا حتی تیرگی را تشخیص دهید احتمال دارد که سنگ تقلبی باشد. یک الماس واقعی جهت نور را منحرف می کند و شما قادر به دیدن متن نیستید.

 

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید