Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
انواع قفل زیورآلات

 

 

 

قفل های زیورآلات یکی از چندین اجزای کاربردی در محافظت از دو انتهای یک قطعه جواهر می باشد، اما برخی از این قفل ها فقط و فقط نقش محافظتی دارد و با سنگینی و وزن منسجم، از بیش از حد سنگین شدن جواهر جلوگیری می کند.

بعضی از قفل ها نیز وجود دارند که از ساختار متفاوتی برخوردار هستند که در طراحی کلی جواهر نقش به سزایی را ایفا می کنند و ساختار بعضی از این قفل ها به گونهد ای طراحی شده است که باز و بسته شدن آن بسیار دشوار است و حتما باید از فرد دیگری کمک بگیرید.

در ادامه این مقاله به معرفی چند نوع قفل زیورآلات می پردازیم:

1) قفل حلقه ای-فنری

این قفل با فشار و عقب کشیدن اهرمی که در مسیر حلقه قفل قرار دارد باز می شود. هنگامی که قفل باز شد، زنجیر و یا بند قفل که معمولا به صورت حلقه است درون قفل انداخته می شود سپس اهرم قفل رها می شود تا به جای خود بازگردد و بسته شود. معمولا از این نوع قفل برای افزایش امنیت گردنبند، دستبند و پابند با وزن تقریبا پایین استفاده می شود.

باز و بسته کردن این قفل برای بیشتر افراد مشکل است اما قفل های بزرگتر که بیشتر در جواهرات با وزن بالاتر کاربرد دارد، به راحتی باز و بسته می شوند.

 

 

2) قفل خرچنگی

شما به راحتی می توانید ظاهر این نوع قفل را از روی اسم آن حدس بزنید، اما این قفل در انواع مختلفی با ظاهر متفاوت و متناسب با نوع جواهر می سازند.

این قفل، فنری کوچک متصل به یک اهرم دارد که تا زمانی که اهرم حرکت نداشته باشد قفل بسته خواهد ماند. از این قفل در دستبندها، گردنبندها و پابندها با وزن بالاتر استفاده می شود.

باز و بسته کردن این قفل از قفل حلقه ای-فنری راحت تر می باشد.

 

 

3) قفل جعبه ای

این قفل از دو قطعه تشکیل شده است که با کشیدن اهرم داخلی به سمت پایین و اندکی فشار قفل باز می شود و اگر دوباره این قطعه را به داخل فشار دهید بسته خواهد شد.

کار کردن با این قفل بسیار راحت است اما قدرت و توانایی قفل های خرچنگی را ندارد.

قفل های جعبه ای در اشکال و شکل های گوناگون که جنبه تزیینی نیز دارد، ساده و معمولی، در اندازه های متفاوت در بازار موجود می باشد. محافظی برای این قفل بر روی اهرم تعبیه شده که میزان امنیت قفل را افزایش می دهد.

 

 

4) قفل پیچی زنجیری

این قفل از دو قطعه در دو انتهای یک قطعه جواهر تشکیل شده است که یکی از این دو قطعه دارای فضای داخلی تو خالی می باشد و قطعه ی دیگر میله ای شکل و یا به شکل یک پیچ قطور است.

بسته شدن این قفل به این صورت است که وقتی قسمت میله ای وارد قطعه ی توخالی می شود لبه های داخلی اجازه عبور به میله نداده و در نهایت قفل می شود. این قفل ها معمولا در دستیند ها و پابند ها کاربرد دارد اما بعضی از طراحان در گردنبند نیز از آن استفاده می کنند.

این قف در اشکال مختلف موجود می باشد هرچند که نسبت به بقیه قفل ها از امنیت پایین تری برخوردار است.

 

 

5) قفل مخفی

این قفل ها درون طراحی جواهرات قرار گرفته و پس از بسته شدن در بین قطعات جواهرات مخفی می شود و با این کار ظاهر جواهرات کاملا دست نخورده باقی می ماند. چفت اضافه ای در این قفل وجود دارد که باعث بالا رفتن امنیت می شود.

 

 

قفل مناسب در ساخت زیورآلات

در ساخت زیورآلات سبک وزن تا وزن های متوسط از قفل های فنری، خرچنگی، مرواریدی و مغناطیسی استفاده می شود. این قفل های نام بره برای زیورآلات سبک مناسب ترین هستند و البته اندازه این قفل ها با توجه به وزن زیورآلات انتخاب می شود.

قفل های پیچی ، چنگکی، چشمی و یا خرچنگی انتخاب مناسبی برای زیورآلات با وزن متوسط و یا تقریبا سنگین است.

 

قفل های بسیار متنوعی در اشکال و وزن های متفاوت در بازار موجود می باشد که در این مقاله به تعداد اندکی از پر کاربردترین نوع آن ها پرداختیم.

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید