Tite Title

جزئیات مقالات

امتیاز بدهید
الماس سیاه

 

 

سنگ الماس سیاه بر اساس نوع تبلور، سایز بلورها و عناصر کمیاب موجود در آن، به چهار دسته: بورت، کربنادو، استوارتایت و فرامسایته تقسیم می شوند که گونه گوهری و با ارزش آن کربنادو می باشد.

کربنادو از تبلور الماس، گرافیت و کربن آمورف در کنار هم به وجود آمده است. باور بر این است که دلیل رنگ سیاه این سنگ قیمتی به دلیل وجود گرافیت در ترکیبات آن است و در حقیقت الماس سیاه، الماس سفیدی است که ناخالصی های سیاه درون آن به قدری زیاد است که رنگ آن را تیره کرده است. این رنگ تیره معمولا سیاه و گاهی خاکستری و سایه های مختلف سبز تا قهوه ای و گاهی خالدار می باشد.

کربنادو در سال 1843 در ذخایر آبرفتی برزیل کشف شد و تا سال 1846 به عنوان باطله دور ریخته می شد.

سال ها بعد این باطله ها را به هلند فرستادن و از آن به عنوان ساینده استفاده کردند. در سده های گذشته پیش از آنکه الماس سیاه به عنوان یک گوهر شناخته شود، به علت دوام و سختی بالا در صنایع مختلف و مانند حفاری و سایندگی مورد استفاده قرار می گرفت.

 

 

پس از آنکه الماس سیاه به عنوان گوهر شناخته شد به دلیل پایین بودن قیمت این سنگ به نسبت الماس سفید و یا رنگی، با هدف تولید لاین جواهرهای مقرون به صرفه و خاص به بازار عرضه شد که در مدت کوتاهی با استقبال بالایی به خصوص در صنعت مد و فشن رو به رو شد و در نهایت منجر به گران تر شدن این سنگ گشت.

الماس سیاه در اوایل شناخته شدن قیمت حدود 10 در صد قیمت الماس سفید را داشت اما امروزه قیمت آن 50 تا 80 درصد قیمت الماس سفید است.

در الماس های سفید و رنگی، به غیر از سیاه، هرچه مقدار ناخالصی ها کمتر باشد سنگ شفاف تر است و در نتیجه قیمت آن بیشتر است اما در الماس های سیاه هرچه ناخالصی بیشتر شود، رنگ الماس سیاه تر و قیمت آن بیشتر می شود. به همین دلیل الماس های سفید و رنگی با کیفیت پایین تر را با روش های مختلف مانند پوشش سطحی یا پرتو افشانی به رنگ سیاه اپاک بهسازی می کنند. در واقع این الماس های بهسازی شده از قیمت بسیار پایینی برخوردار است.

معمولا الماس های سیاه را بر روی بستر طلا سفید سوار می کنند تا کنتراست و اختلاف رنگ باعث چشمگیری جواهرات شود.

 

 

خاصیت درمانی الماس سیاه

الماس سیاه نیز مانند عقیق از به وجود آمدن سنگ کلیه، کیسه صفرا و بیماری مثانه جلوگیری می کند.

این سنگ جادویی می تواند اعصاب و مغز را نیرو ببخشد و در تقویت چشم و تسکین نقرس و مصونیت بدن تاثیر بسزایی دارد و تقویت کننده هوش و حافظه است.

الماس سیاه از صاحبش در برابر افکار منفی محافظت محافظت می کند. بهتر است که از سنگ نتراشیده برای درمان استفاده کنید و پس از هربار استفاده آن را بشویید و به مدت 15 دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید.

برای شستشوی الماس سیاه از شوینده های شیمیایی که غلظت بالایی دارند استفاده نکنید.

از برخورد الماس سیاه با هرگونه شوینده مانند وایتکس که اسیدی هستند خودداری کنید.

شما می توانید الماس سیاه خود را با آب و صابون ملایم بشویید و با آب با دمای محیط آن را آب کشی کنید سپس با دستمال نرم خشک کنید. توجه داشته باشید که ذره ای از صابون بر روی سنگ باقی نماند.

 

 

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید
مشاهده کامل

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی شماره همراه خود را وارد نمایید